Република Србија
Апелациони суд у Београду
Court of Appeal in Belgrade
Српски ћирилица Srpski latinica English

5. септембар 2024. године
ВИНКО РАКОЊАЦ

ПРВОСТЕПЕНА ОДЛУКА

Пресудом Вишег суда у Београду, Посебно одељење за организовани кримилан, К По1 111/22 од 28. јуна 2023. године због извршења кривичног дела неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога из члана 246, став 4. КЗ окр. Винко Ракоњац је осуђен на казну затвора у трајању од 12 година, окр. Дејан Недовић, Енвер Селмановић и Дејан Аврамовић су осуђени на казну затвора од по 7 година и 6 месеци, окр. Владимир Бошковић и Зоран Јањушевић су осуђени на казне затвора у трајању од по 8 година, окр. Драган Томић и  окр. Владимир Лакић су осуђени на казне затвора у трајању од по 7 година, док је окр. Мирољуб Јовановић због извршења кривичног дела неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога из члана 246, став 1. КЗ осуђен на казну затвора у трајању од 3 године, те им је изречена мера безбедности одузимања предмета кривичног дела и то: мобилних телефона са припадајућим картицама, хало картица и др.
 
Окривљени Винко Ракоњац је оглашан кривим што је у периоду од октобра 2011. године до 22. сепембра 2012. године организовао организовану криминалну групу, чији су припадници постали окр. Дејан Недовић, Владимир Бошковић, Енвер Селмновић, Драган Томић, Зоран Јањушевић, Дејан Аврамовић, Владимир Лакић и Небојша Бојовић, против кога је вођен кривичних поступак у Доминиканској Републици, која је деловала споразумно у дужем временском периоду и у међународним размерама и то на територији Србије, Словеније, Холандије, Турске, Аустрије и Доминиканске Републике, са циљем вршења кривичног дела неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога, ради стицања незаконите финансијске користи, па су тако по претходном договору са члановима организоване криминалне групе из Словеније, Дејаном Кефертом, Антоном Луцајем, Славишом Којадиновићем, Симоном Луцајем, Јаковом Бергантом и Фредијем Куковцем, против којих је покренут кривични поступак у Словенији, у наведеном периоду ради реализације оваквог плана остваривали интензивне комуникације путем телефона, као и на састанцима у стану, на бензинским пумпама, на аутопуту, у ресторанима, у аутуперионици и печењари, а у складу са преузетим улогама у овим организованим криминалним групама, вршили неовлашћену куповину, пренос, посредовање у продаји и продају суптанци које су проглашене за опојне дроге – кокаин и хероин, а чија је производња, промет, употреба и достава забрањена.
 

ПОДНОСИОЦИ ЖАЛБЕ

Окривљени Енвер Селмановић и његов бранилац, као и браниоци свих осталих окривљених.

ДРУГОСТЕПЕНА ОДЛУКА

Посебно одељење за организовани криминал Апелационог суда у Београду, након одржане седнице већа, донело је 7. јуна 2024. године пресуду Кж1 По1 5/24 којом је одбио као неосноване све жалбе и потврдио првостепену пресуду. 
 

 

 

Si id non apparet, non ius deficit sed probatio (Paulus) – Ako se nešto ne dokaže, ne pravo, nego dokaz nedostaje